Skalnatý vrchol

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Jindřichův Hradec 

 

GPS souřadnice: 49.0294031N, 15.2966825E

 

Skálu najdete zde: https://mapy.cz/s/hufacajeno

 

Dnes vás zavedu ke skále, kde se muselo jednomu z našich nejznámějších zbojníků Janovi Jiřímu Graselovi moc líbit. Je to místo tajemné, ukryté v hlubokém lese. K mému velkému překvapení kolem tohoto místa nevede naučná stezka, která ukazuje místa, kde se tento zbojník pohyboval.

Tlapkal jsem chvíli hlubokým lesem, chvíli jsem tlapkal mezi loukami. Příroda kolem mne se měnila jako počasí posledních dní. Než jsem se na jednom místě rozkoukal, byl jsem někde úplně jinde. Mne to ale nevadilo. Byl jsem v nádherné přírodě, jaká se vidí jen málokde.

Z oblohy na mne shlížel kamarád Puňťa a svými paprsky mi každou chvilku zahříval kožíšek. Doprovázel mne i vlahý podzimní větřík a občas se ke mne připojil i kámoš z hmyzí říše, který ještě na poslední chvíli hledal něco dobrého, co by mohl za dlouhých zimních večerů zbaštit.

Tlapkalo se mi, jedna radost. Chvilku jsem tlapkal po rovince, chvilku jsem tlapkal do kopečka. Protlapkal jsem kolem louky, protlapkal jsem kolem oplocenky a zatlapkal jsem do lesa. Tady mne čekal kopeček ne moc prudký, zato plný překvapení.

Už první kroky do kopečka mne ujistily v tom, že nezdolávám jen tak ledajaký kopec. Tlapkal jsem ve stínu vysokých stromů. Všude kolem mne byla spousta sotva viditelných pěšinek. Vedle pěšinek byly balvánky i balvany.

Tlapkal jsem do kopečka jen chvilinku. Protlapkal jsem několik zatáček, obtlapkal jsem několik balvanů, když se přede mnou objevila skála. Skála vysoká a dlouhá. Vedle skály zmerčil jsem domeček a v okolí skály zmerčil jsem spoustu dřevěných staveb.

To vám štěknu kamarádi, dotlapkal jsem do míst, které bylo krásné a zároveň mi nedávalo vůbec žádný smysl. Na vysoké skále byla dřevěná konstrukce. Mezi vysokou skálou a menší skálou vedle, byla jiná dřevěná konstrukce. Dřevěné konstrukce byly všude, kam jen očadlo pohlédlo. Kde nebyla dřevěná konstrukce, byl balvan a opodál další dřevěná konstrukce.

Svištěl jsem mezi skálami, svištěl jsem pod dřevěnými konstrukcemi. Na mnohé balvany a konstrukce jsem vytlapkal, abych z nich opodál stlapkal. Byl jsem na místě, které mi připomínalo jedno velké bludiště.

Jak jsem si tak bloudil mezi skalami, dřevěnými konstrukcemi a balvany, objevoval jsem skrýš za skrýší. Objevoval jsem úkryty i jeskyňky, objevoval jsem místa, odkud byl vidět nepřítel v dálce daleké. Najednou jsem se přistihl, že zkoumám okolí a kebulí se mi honí, jak se tu asi líbilo Jendovi Jiřímu. Přemýšlel jsem nad tím, jak místní známý zbojník v místě zbojničil.

Unaven a zmaten, ale s místem v merku, pomalu jsem místo opouštěl. Až o několik dní později mi člobrdice prozradila, že zjistila, že místo, které jsem ták důkladně zkoumal, je dětský tábor.Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Landštejnský dvůr. Podle recenzí má sice špatné hodnocení, na čem se však zakládá, to je mi dodnes záhadou. V restauraci vaří prima bašty, z pokoje jsem měl výhled na hrad. Chlupáči jsou v hotelu vítáni a dostane se jim pozornosti jako málokde. A co se obsluhy týče, splnila mne i člobrdici každé přání. Takže za mne super pobyt.