Hraniční kámen Čechy a Morava

 

Kraj: Jihočeský 

 

Okres: Jindřichův Hradec 

 

GPS souřadnice: 49.0818889N, 15.2547481E

 

Hraniční kámen Čech a Moravy naleznete zde: https://mapy.cz/s/mugafosufe


Dnes vás zavedu na místo jako z pohádky a k tomu vás zavedu do Čech i na Moravu zároveň.

Tlapkal jsem místy, kde má jeden svět jako na tlapce. Za chvostem jsem merčil hluboký les. Po mé levé tlapce merčil jsem pastvinu. Po tlapce pravé, to byla paráda. Po pravé tlapce merčil jsem louku a remízky. V dálce daleké pak hluboké lesy a cestu, která se klikatila napříč loukou.

Tlapkal jsem po měkoučké cestě, kochal jsem se výhledy. Dotlapkal jsem k lesu, před kterým mou cestu zúžil obrovský balvan. Dotlapkal jsem do míst, kde mne začal po levé tlapce doprovázet les a vyhlídka po tlapce pravé byla ještě krásnější, než o několik kroků dříve.

Tlapkal jsem měkoučkou cestou a pod fousky jsem si poštěkával, jak je tu krásně. Stromy v lese se pomalu začaly přebarvovat. Kamarádi ptáčci pomalu přestávali zpívat. Na obloze zářil kamarád Puňťa, který mi svými hřejivými paprsky zahříval kožíšek. Co chvilku jsem v kožíšku ucítil i vlahý větřík, předzvěst kvapem se blížícího podzimu.

Tlapky mne nesly stále kupředu. Pohroužen do vlastních myšlenek tlapkal jsem stále za famfrňákem. Tlapkal jsem stále kupředu, až jsem dotlapkal na rozcestí. Musel jsem se rozhodnout kudy kam. Mohl jsem tlapkat doleva k malebné chaloupce, mohl jsem tlapkat doprava klikatící se silničkou mezi loukami nádhernou přírodou.

To se ví, vydal jsem se doprava. Tlapkal jsem mezi loukami, kochal jsem se výhledy, když se po mé pravé tlapce objevila pěšinka vedoucí k blízkému remízku.

Jen co jsem pěšinku zmerčil, stlapkal jsem ze silničky a už jsem svištěl po pěšince napříč loukou rychleji než rychle. Svištěl jsem ták rychle, až se do dálky daleké ozýval dusot mých tlapek připomínající dusot dostihového koně. Ušadla mi plápolala na kebuli, chvost se vrtěl radostí a já svištěl kupředu zvědav, kam mne tlapky zanesou.

Usvištěl jsem jen pár rychlých kroků a dosvištěl jsem k remízku. Utlapkal jsem několik pozorných kroků, když se přede mnou objevil kámen. Kámen bílý s modrým vrškem ne o moc menší, než jsem já.

Jen co jsem kámen zmerčil, kebulí se mi prohnala otázka, k čemu asi slouží. Vždyť kámen s vyrytými čísly a písmeny uprostřed louky k něčemu sloužit musí.

Prohlížel jsem si kámen, kebulí se mi honila spousta otázek. Když ke mne přišla člobrdice a přečetla mi nápisy na kameni, štěklo mi, co za kámen jsem objevil. Objevil jsem hraniční kámen dělící Čechy a Moravu. Objevil jsem kámen, co podle slov člobrdice vypadá jako hraniční kámen z pohádky Šíleně smutná princezna. Jen závora co prý byla v pohádce, na místě chybí.Tip na ubytování


Až se vydáte v mých stopách kamarádi a budete hledat ubytování, vřele vám doporučím hotel Landštejnský dvůr. Podle recenzí má sice špatné hodnocení, na čem se však zakládá, to je mi dodnes záhadou. V restauraci vaří prima bašty, z pokoje jsem měl výhled na hrad. Chlupáči jsou v hotelu vítáni a dostane se jim pozornosti jako málokde. A co se obsluhy týče, splnila mne i člobrdici každé přání. Takže za mne super pobyt.